Jsme i naSlovensku
Navštívit

Potravinové alergie u psů

Napsáno: 05.01.2021

aktualita

Až 15% našich psů trpí alergiemi. Zjistěte, co můžete udělat a jak najít ideální krmivo pro vašeho psa s potravinovou alergií.

Alergie na krmivo jsou třetí nejčastější formou alergie.


Asi 15 procent našich psů trpí alergií. Nejběžnější je alergie na blechy, následovaná atopií a alergií na potraviny. Spouštěcí faktory zahrnují parazity, pyly a spóry plísní, stejně jako bílkoviny v krmivu pro psy. Každý jednotlivý protein, obsažený např. v hovězím, vepřovém, mléce nebo kukuřici, může u psů způsobit alergii na krmivo. S alergií se může setkat jakýkoli pes v jakémkoli věku, i když byl krmen stejným jídlem po celá léta. Správnou diagnózu lze stanovit pouze prostřednictvím vylučovací diety.

Příznaky alergie na krmivo


Není neobvyklé, že dispozice k alergiím se dědí. Vypuknutí závisí na mnoha faktorech. První příznaky nemoci se často objevují až měsíce nebo roky po kontaktu s alergenem. Zpočátku se první příznaky mohou objevit jen krátce, což se při trvalém kontaktu znatelně zhoršuje. Běžné je svědění a může vést až k zánětu kůže. Méně časté jsou poruchy trávení, jako je zvracení a průjem nebo dýchací potíže s kašláním, kýcháním a dušností. Zatímco alergičtí lidé na určité potraviny obvykle reagují okamžitě - psi často projevují své první reakce až o několik hodin nebo dní později. U psů je proto obtížné alergii na krmivo správně diagnostikovat. U krmiv pro psy je potřeba vyhnout se zejména některým spouštěčům alergií.

Spouštěče alergií

Problémy s bílkovinami


Alergie na krmivo je nejčastěji vyvolána určitými potravinovými bílkovinami, které jsou v krmivu obsaženy. Studie ukazují, že se jedná většinou o bílkoviny ze skotu, sóji, vajec, mléčných výrobků nebo pšenice. O rybách, hmyzu a rýži je na druhou stranu známo, že nezpůsobují alergie. Pokud existuje podezření na potravinovou alergii, je výhodou, pokud váš pes nedostává velké množství různých druhů krmiva a pamlsků současně, protože to je jediný způsob, jak zjistit, který protein je skutečným spouštěčem.

V případě alergie na krmivo vám MERA nabízí speciální složení krmiv pro psy, která jsou ideálně přizpůsobena potřebám citlivých psů s intolerancí nebo alergiemi. Naše řada krmiv pro psy Mera Pure Sensitive je založena na použití vždy pouze jednoho zdroje živočišných bílkovin a jednoho zdroje sacharidů a tím umožňuje vyhnout se nežádoucím alergenním složkám.

Rozpoznejte alergii na krmivo


To, zda má váš pes potravinovou alergii, lze spolehlivě určit pouze pomocí veterináře a vylučovací diety. Důležité je dávat pozor na jakékoli známky toho, že váš pes může mít alergii. Zatímco svědění způsobené alergií na krmivo způsobuje problémy po celý rok, příznaky způsobené alergiemi na trávu a pyl by měly po letních měsících ustoupit. Nejčastějšími příznaky alergie na krmivo nejsou průjem a zvracení, ale svědění! Podráždění kůže se může objevit mimo jiné na obličeji, uších, tlapách, břichu, vnitřních stehnech a podpaží. Pamatujte však: Tyto příznaky se mohou vztahovat i na další nemoci, proto se důrazně doporučuje návštěva veterináře.

Provádění krmné změny

Vylučovací dieta


Aby bylo možné zjistit příčinu alergie na krmivo u psů nebo koček, je často volena vylučovací dieta. Považuje se za nejbezpečnější metodu pro stanovení spouštěče alergie. Pes je po delší dobu krmen krmivem se zdrojem bílkovin a sacharidů, které ještě nezná. Může to být například jehněčí, krůtí, losos nebo hmyz smíchaný s rýží nebo bramborami. Krmiva měňte pomalu a podávejte je vždy po dobu několika týdnů. Pokud je zlepšení konečně rozpoznatelné, měl by být proveden takzvaný provokační test. To znamená, že každý týden krmíte svého psa jedním z možných spouštěčů (např. krmivem z hovězího masa). Pouze tak máte šanci spolehlivě identifikovat alergii na krmivo u vašeho psa. Postupem času můžete vytvořit pozitivní nebo negativní seznam. Pamatujte však: vylučovací dieta vyžaduje extrémní důslednost. Během této doby je třeba se úplně vyhnout pamlskům, stejně jako zbytkům jídla nebo žvýkacím kostem. Poměrně pracnou vylučovací dietu můžete zničit jediným špatným tahem.

Alergický test na sliznici tlustého střeva


Kromě vylučovací diety existují i ​​jiné způsoby, jak určit potravinovou alergii u psů. Alergický test na sliznici tlustého střeva funguje podobným způsobem jako kožní alergický test v humánní medicíně. Podezřelé proteiny se vstřikují do výstelky tlustého střeva v anestezii. Prostřednictvím endoskopu může veterinář zkontrolovat reakci sliznice nebo odebrat vzorky tkáně. Tento postup se často používá u psů s chronickým průjmem. Podle studie Nadace Alberta Heima tento test rychle poskytuje velmi přesné informace o tom, na které složky krmiva zvíře reaguje. Dobrá pomůcka při rozhodování pro sestavení optimální stravy.

Krevní test


Často se nabízí ke stanovení faktorů alergie u zvířat. Měří se Imunoglobuliny v krvi (IgE a IgG). Metoda byla převzata z humánní medicíny. Málo je však známo, zda hladina IgE v krvi umožňuje vyvodit závěry o alergii na krmivo u psů. Podle Nadace Alberta Heima nebyly nalezeny žádné rozdíly ve srovnávacích studiích zdravých zvířat a psů s alergiemi na krmivo, parvovirem nebo červy. Krevní test proto nemůže poskytnout spolehlivé informace o spouštěči alergie na krmivo.

Léčba alergie na krmivo

Naše doporučení pro vás


Vylučovací dieta je zdlouhavá, ale nejúčinnější metoda pro stanovení potravinové alergie. Odpovědnost za ůspěšné provedení nese majitel a jeho příbuzní. Pouze přísné dodržování stravovacího plánu může pomoci účinně omezit potenciál alergie. Provokační test, který je s ním často spojován, se majitelé psů zdráhají provádět, protože vyvolává příznaky, kterých by svého psa rádi ušetřily. Má však smysl pro jasné odhalení spouštěčů alergie. Alergický test na sliznici tlustého střeva musí být proveden v anestezii, což mnoho majitelů psů odmítá. Jedná se však také o velmi spolehlivou metodu pro podrobné stanovení proteinů spouštějících alergii, což výrazně usnadňuje výběr potravin. Krevní test není vhodný pro diagnostiku alergie na krmivo.

Léčba alergie na krmivo


Největšího úspěchu dosáhnete vyhýbáním se alergenům. Pokud váš pes trpí potravinovou alergií, můžete si po přesné definici alergenních faktorů zvolit krmivo pro psy bez těchto látek. V případě potravinových intolerancí nebo potravinových alergií vám MERA nabízí osvědčené krmivo pro psy Pure Sensitive různých druhů, přičemž každý obsahuje pouze jeden zdroj živočišných bílkovin a pouze jeden zdroj sacharidů. MERA pure sensitive nabízí ideální řešení pro mnoho alergií na krmivo. Hypoalergénní krmivo pro psy MERA Pure Sensitive snižuje alergický potenciál na minimum a poskytuje osm chutných variant pro zdravou porci v ​​misce. Praktické zkušenosti mnoha spokojených majitelů psů ukazují, že díky našemu speciálnímu krmivu Mera Pure Sensitive, můžete mít problémy s výživou vašeho citlivého přítele pod kontrolou.

Alergie na krmivo - žádný problém s MERA pure sensitive.


Pokud hledáte čisté krmivo s jediným zdrojem bílkovin a jediným zdrojem sacharidů, můžete použít naše osvědčené krmivo pro psy MERA Pure Sensitive, abyste se vyhnuli konkrétním přísadám, které nejsou kompatibilní s vaším mazlíčkem, a tím výrazně minimalizujete riziko alergií. Celá naše řada krmiv pro psy Mera pure Sensitive také poskytuje spoustu rozmanitosti, pokud jde o chuť. Jsme rádi, že můžeme nabídnout vysoce kvalitní alternativy pro zdravou stravu náročných psů s potravinovými alergiemi.