Jsme i naSlovensku
Navštívit

Onemocnění močových cest u koček

Napsáno: 04.06.2022

aktualita

Onemocnění močových orgánů u koček jsou shrnuta pod pojmem FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease)

FLUTD – onemocnění dolních močových cest koček


zahrnuje například záněty močového měchýře, močové kameny, uzávěry močových cest a mnoho dalšího. Cystitida u koček může mít několik příčin. Mohou ji vyvolat například krystaly moči, malformace močových cest a/nebo choroboplodné zárodky a emoční stres. Následkem toho je podrážděná sliznice močového měchýře a vzniká cystitida s produkty zánětu a krvácení. Nejčastěji se vyskytuje FLUTD způsobená „duší“. Nazývá se také idiopatická FLUTD. Jeho přesná příčina je dodnes neznámá. Předpokládá se, že postižené kočky nedokážou dostatečně zvládat stres. Postižené kočky mají bolestivé močení a močí často, ale pouze malé množství moči najednou.

Typy močových kamenů


Menší minerální usazeniny v močovém měchýři se nazývají krystaly nebo krupice. Pokud dosáhnou větší velikost, nazývají se močové kameny. Různé typy močových kamenů lze rozlišit na základě jejich chemického složení. Mezi nejběžnější typy u koček patří struvitový kámen a kámen šťavelanu vápenatého. Protože kočky, stejně jako jejich předci, obvykle pijí jen málo, vylučují pouze malé množství vysoce koncentrované moči. V důsledku toho se močové cesty méně proplachují a minerály v moči mají spoustu času nashromáždit se do krystalů nebo dokonce kamenů. 

Projevy onemocnění


Nemocné zvíře často chodí na kočičí záchod a často se s bolestí snaží vymočit (i krvavě). Olizuje oblast genitálií, je apatické, agresivní a přestává se čistit. Pokud to není včas rozpoznáno, nemoc bude postupovat. Pak hrozí ohrožení života, protože se ucpávají močové cesty a moč a její „toxiny“ již nemohou být vylučovány.  Močový měchýř může prasknout a moč se dostane do břišní dutiny. Kocouři častěji trpí močovými zátkami. Je to dáno anatomickými poměry. Močová trubice je na některých místech delší a užší, takže i relativně malé kameny mohou snáze vést k úplnému ucpání. 

Příčiny onemocnění močových cest


Příčiny tohoto onemocnění jsou velmi rozmanité: spouštěčem onemocnění může být obezita, kastrace, složení krmiva bohaté na minerály, nadměrně zásadité pH v moči, choroboplodné zárodky atd. Kočky s nadváhou se méně pohybují a jsou často příliš líné jít k misce s vodou a záchodu.U postižených koček je nezbytná celoživotní prevence, aby se předešlo recidivám. Promluvte si se svým veterinářem.

Časté močení, bolest a apatie mohou být také příznaky jiného vážného onemocnění, jako jsou problémy s ledvinami a cukrovka. Kočku byste proto měli co nejdříve nechat vyšetřit veterinářem, aby bylo možné včas poskytnout cílenou léčbu.

Obecné tipy pro kočky s onemocněním močových cest:


Nabídněte své kočce několik toalet a především čisté toalety.
Podívejte se blíže na uvolněnou moč. Je to krvavé? Kolikrát denně vaše kočka močí? Kolik ml vody denně vypije? To vše jsou informace, které vašemu veterináři pomohou.
Chcete-li zlepšit chování vaší kočky při pití, doporučujeme umístit několik misek na vodu po celém bytě. Pitná voda by nikdy neměla být přímo u jídla nebo odpadkového koše. Kočky se těmto místům pro pitnou vodu pravděpodobně vyhýbají z hygienických důvodů. U některých koček pomáhá i kočičí fontána, která je vybízí k pití čerstvé, stříkající vody. I pro těžké případy, kteří pijí pouze z kapajícího kohoutku, jsou nyní k zakoupení speciální kočičí fontány v podobě kohoutků.

V případě extrémně tvrdé vody se osvědčila nabídka filtrované vody.

Udržujte svou kočku štíhlou – pokud měla vaše kočka nadváhu, když se objevily problémy s močovými cestami, mohla to být jedna z příčin rozvoje onemocnění. Prodiskutujte se svým veterinářem po terapii močových kamenů, zda by vaše kočka měla jíst redukční dietu, aby dosáhla své ideální hmotnosti a snížila se tak možnost opakujících se problémů s močovými cestami.

Nechte svého veterináře vyšetřit močový měchýř jednou ročně.

Chraňte svou kočku před stresem. Předpokládá se, že u stresovaných zvířat se může vyvinout cystitida související se stresem (idiopatická cystitida). Měli byste proto své kočce nabídnout možnost stáhnout se do svého soukromí. Pro rodiny s dětmi nebo pejsky často postačí branka do tiché místnosti (existují dokonce i s vestavěnou chlopní pro kočky), kterou může kočka proklouznout a zastavit děti nebo psy. To znamená, že hladina stresu nestoupá tak extrémně a močový měchýř zůstává zdravý.
U koček s idiopatickou cystitidou je řízení stresu prvořadé. Udělejte své kočce zajímavější život vybavením bytu pro kočky (poličky až ke stropu, možnosti škrábání a lezení), volným pobíháním, případně kočičím parťákem a dopřejte jí více pozornosti. Předměty typického kočičího života by měly být vybírány tak, aby se kočka cítila pohodlně. Například jsou „doporučeny“ různé typy steliva pro kočky a poté je důsledně používáno stelivo, které si kočka „vybere“.

Náš tip pro krmení kočky s onemocněním močových cest: Meravital Urinary
Meravital konzerva Urinary