Jsme i naSlovensku
Navštívit

Corona u psů

Napsáno: 30.03.2020

aktualita

Je Covid-19 pro psy nebezpečný?

Začátkem března 2020 způsobil titulek mezi majiteli psů velkou nervozitu. Z Hongkongu přišla zpráva, že pes dostal nový virus korony (Covid 19). Byl to výsledek testu, který se běžně provádí u domácích mazlíčků lidí s koronou. Byl nalezen „slabě pozitivní“ výsledek patogenu na nose a čenichu psa. Úřad nejprve neposkytl žádné další informace, a proto dny existovaly nejistoty ohledně toho, zda byl pes skutečně nakažen jeho majitelem. Profesor Jonathan Ball, virolog z University of Nottingham, označil neurčitá prohlášení čínských úřadů za nezodpovědné, protože by to mohlo vést k hromadné hysterii týkající se všech domácích zvířat.

Trvalo to týden, než Hongkongská agentura pro zemědělství a rybolov konečně učinila prohlášení. Uvádí se, že v současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by se domácí zvíře nakazilo Covidem-19 nebo že by samo mohlo být zdrojem infekce. U vyšetřovaného psa nebyly nalezeny žádné příznaky nemoci. Zjevně nedošlo k žádné infekci, ale pouze k pasivní kontaminaci nosu a čenichu psa. K tomu mohlo dojít v důsledku kontaktu s nemocnou osobou nebo prostřednictvím předmětů v bytě.

WHO vyjádření

Vzhledem k podezření na SARS-CoV-2 u domácích zvířat zasáhla také Světová zdravotnická organizace (WHO) a zveřejnila prohlášení na internetu. Říká: „V současné době neexistuje důkaz, že by domácí zvířata, jako jsou psi nebo kočky, mohli být infikováni novým virem korony. Vždy je však dobré si po kontaktu s domácími zvířaty umýt ruce vodou a mýdlem. “Toto preventivní opatření se doporučuje kvůli skutečnosti, že nikdy nelze vyloučit bakteriální přenos mezi lidmi a psy. Přenos probíhá velmi zřídka aobvykle se jedná o o jedinělé nemoci.